Lek. med. Adriana Kalicka-Owerska
02-482 Warszawa, ul. Batalionu Włochy 11 m.23
woj. mazowieckie
Zapisy przez znanylekarz.pl,
z automatyczną płatnością
podczas rezerwacji.

a

Adriana Kalicka-Owerska - ZnanyLekarz.pl

Psychiatria

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wizyta u psychiatry, zwłaszcza dla osoby, która wybiera się tam po raz pierwszy, może być stresująca. W naszej placówce psychiatrycznej w Warszawie dbamy jednak o to, by Twój pobyt tutaj każdorazowo mijał w spokojnej i bezpiecznej atmosferze.

Podczas spotkania z psychiatrą pacjent relacjonuje swój stan zdrowia i problemy, z którymi się zmaga. Wywiad musi być bardzo szczegółowy. Psychiatra zadaje pytania o sytuację życiową: codzienne zmartwienia, sytuację w domu, kontakty z bliskimi, zmartwienia z przeszłości czy używki. Należy pamiętać, że to właśnie problemy życiowe leżą u podstaw większości zaburzeń psychicznych. Następuje postawienie diagnozy oraz propozycja leczenia dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Leczenie może polegać na stosowaniu leków lub terapii oraz może być połączeniem obu tych metod jednocześnie co często daje najlepsze wyniki. Poza farmakoterapią stosujemy między innymi psychoedukację lub światłoterapię.

Psychiatria obejmuje diagnozę i leczenie farmakologiczne zaburzeń takich jak:

 • zaburzenia nastroju (depresja, depresja lekooporna, zaburzenia depresyjne nawracające, zaburzenia afektywne dwubiegunowe) - osoba traci kontrolę nad odczuwanymi uczuciami, smutkiem lub nieszczęściem,
 • zaburzenia snu (np. bezsenność) – mogą prowadzić do niemożności prowadzenia normalnej aktywności życiowej,
 • wszystkie zaburzenia nerwicowe w tym:
  • lęk uogólniony (Zespół Lęku Uogólnionego),
  • lęk paniczny,
  • fobie np. pająków, lęk przed lataniem, agorafobia, czyli lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni,
 • zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia, ortoreksja) – obsesja na punkcie jedzenia o podłożu psychicznym (zaburzony obraz własnego ciała, emocjonalna pustka),
 • nerwicę natręctw (zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne) – odczuwanie przymusu wykonywania stałych i określonych czynności, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie,
 • zaburzenia psychotyczne (schizofrenia, zaburzenia urojeniowe) – grupa zaburzeń psychicznych, które charakteryzuje zaburzenia w postrzeganiu rzeczywistości, zmienność nastrojów oraz występowanie halucynacji i urojeń.

Wiele osób boi się skorzystać z usług psychiatry, gdyż uważają to za okazanie swojej słabości i przyznanie się tego, że rzeczywiście coś im dolega. Obawy są jednak nieuzasadnione. Psychiatria bada zaburzenia psychiczne pod kątem ich uwarunkowań biologicznych, społecznych czy psychologicznych. Tak szeroki zakres badań pozwala na szczegółowe przyjrzenie się problemowi, pokonanie go i powrót do normalnego życia.

 

Copyright © 2014. All right reserved.
Projekt: WEBPC-GROUP